Gdy już dorosnę ...

Fotoreportaż z realizacji innowacji pedagogicznej "Gdy już dorosnę ..."

Poznajemy zawód  i specyfikę pracy nauczyciela 

W ramach realizacji programu innowacji pedagogicznej „Gdy już dorosnę …” na pierwszych zajęciach dnia 15 marca 2019 roku przybliżyłam uczniom zawód i specyfikę pracy nauczyciela. Dzieci dowiedziały się, że zawód nauczycielski ma długą i bogatą historię. Wyjaśniłam im, że z biegiem czasu wykształcił się system oświaty, w którym rola nauczyciela została bardzo precyzyjnie określona. Dokładnie wyszczególniłam, co należy do jego obowiązków, zadań i funkcji. Podczas pogadanki szczególnie podkreśliłam, że nauczyciel to osoba, której doświadczenie, wykształcenie oraz cechy osobowościowe pozwalają na prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Uczniowie klasy drugiej doskonale już orientują się, że główną część dnia pracy nauczyciel spędza prowadząc lekcje. Jednak jego zadania nie ograniczają się wyłącznie do wykładania przedmiotu. Wytłumaczyłam uczniom, że po każdej skończonej lekcji, jak wiadomo, uczniowie mają przerwy, na których obowiązkiem kadry pedagogicznej jest pełnienie dyżurów. Częstym widokiem jest przechadzający się wśród uczniów nauczyciel spożywający na korytarzu szkolnym śniadanie, w międzyczasie prowadzący rozmowy z podopiecznymi lub uspokajający tych, co bardziej pobudzonych. Ten niewiele z pozoru znaczący obrazek pokazuje jak duże znaczenie ma stała obecność nauczyciela w otoczeniu. Wyjaśniłam, że  nauczyciele prowadzą, oprócz obowiązkowych zajęć dydaktycznych, rozmaite zajęcia dodatkowe. Część z nich ma na celu wyrównanie szans słabszych uczniów, inne – pogłębianie wiedzy zdolniejszej grupy wychowanków. Wśród innych zadań, które wykonuje nauczyciel można wymienić różnego rodzaju pracę z uczniami, a w tym organizację imprez szkolnych, wycieczek, zajęć wakacyjnych, konkursów, warsztatów. Nieodłączną częścią jego pracy jest również uczestnictwo w radach pedagogicznych oraz zebraniach z rodzicami. Na zakończenie objaśniłam, że nie każdy nauczyciel pracuje w klasach, przy tablicy. Część z nich wykonuje swoje zadania w innych miejscach np. w świetlicy szkolnej, gabinecie psychologa bądź pedagoga szkolnego, bibliotece szkolnej, czy gabinecie logopedy.

Spotkanie z pielęgniarką szkolną

Na drugie spotkanie z uczniami klasy drugiej w dniu 29 marca zaprosiłam panią Teresę Kociubę, która pracuje w naszej szkole na stanowisku pielęgniarki. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca i co należy do jej podstawowych zadań. Przybliżyła też uczniom pojęcie higieny, jako nauki zajmującej się badaniem wpływu środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka oraz stosowaniem środków zmierzających do poprawy stanu jego zdrowia. Wspólnie z uczniami ustalono najważniejsze zasady dbania o zdrowie i przestrzegania higieny osobistej w szkole, do których należą, m.in. dbałość o zęby, skórę, włosy, paznokcie i codzienne mycie całego ciała. W kręgu licznych wskazówek na temat higieny osobistej znalazły się również rady związane z doborem i zmianą ubioru i obuwia, higieną snu. Na koniec pani pielęgniarka odpowiadała na liczne pytania dzieci.

 

Zwiedzamy urząd pocztowy

4 kwietnia wybraliśmy się całą klasą na pocztę. Celem tej pieszej wycieczki było zwiedzenie urzędu pocztowego oraz zapoznanie z pracą urzędnika pocztowego i listonosza. Na miejscu przywitała nas mama jednego z uczniów pani Beata Cichecka, która jest pracownikiem poczty. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Uczniowie oglądali różnorodne przekazy pocztowe oraz poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się bardzo interesująca, a uczniowie wracali do szkoły zadowoleni. Wizyta w urzędzie pocztowym poprzedzona była pogadanką na temat w jakim celu chodzi się na pocztę oraz jakie są sposoby przekazywania wiadomości na odległość.

Z wizytą u fryzjera

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Gdy już dorosnę ..." w dniu 9 maja 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego salonu fryzjerskiego, należącego do pana Jacka Baranowskiego. Dzięki jego uprzejmości dzieci miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem zakładu - oglądały urządzenia i akcesoria do pielęgnacji włosów. Dużą atrakcją było oglądanie na żywo, jak pan fryzjer obcinał i farbował włosy klientce. Pan Jacek zademonstrował nam sposób używania akcesoriów fryzjerskich oraz pozwolił wypróbować miękkość foteli dla klientów salonu. Wizyta w zakładzie fryzjerskim sprawiła dzieciom wiele radości. Wzbogaciła je o nowe doświadczenie i wiadomości. Uczniowie dali przykład wzorowego zachowania w miejscach użyteczności publicznej. Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Baranowskiemu za poświęcony nam czas i możliwość przyjrzenia się z bliska jego pracy oraz za pyszne cukierki.

Fachowiec - piekarz i cukiernik

22 maja przeprowadziłam dla uczniów zajęcia poświęcone ciężkiej pracy piekarza i niebanalnej pracy cukiernika. Lekcja rozpoczęła się ciekawymi zagadkami związanymi z tematem. Po wprowadzeniu uczniowie obejrzeli film zawodoznawczy pt. "Fachowiec - piekarz i cukiernik". Podczas projekcji filmowej dzieci zobaczyły jak wygląda piekarnia od środka. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarza, a pracownicy piekarni pokazywali różne sposoby zaplatania chałek i rogali. Uczniowie dowiedzieli się w jakiej temperaturze i w jakim czasie wypiekany jest chleb. W drugiej części filmu wypowiadali się ludzie wykonujący niezwykle interesujący zawód cukiernika. Szczegółowo opowiedzieli jak wygląda praca i jakie cechy trzeba posiadać, żeby zostać cukiernikiem. Już teraz każdy uczeń wie, że cukiernik to osoba obdarowana kulinarną pasją, zmysłem smaku i bogatą wyobraźnią. W tym zawodzie wymagana jest zarówno znajomość różnorodnych przepisów, umiejętność łączenia ze sobą smaków, jak i posiadanie cech mających z cukiernictwem na pozór mało wspólnego, np. zdolności manualne, cierpliwość czy też bogata wyobraźnia. Od cukiernika wymaga się również wyczucia estetyki, dobrej organizacji pracy, a także oczywiście umiejętności obsługi maszyn i urządzeń w tym fachu. Podsumowaniem zajęć była wycieczka piesza do osiedlowej piekarni oraz pobliskiej cukierni. Każdy mógł kupić sobie według uznania świeżą, chrupiącą bułeczkę lub słodkie ciastko.

Zwiedzamy Komendę Powiatową Policji w Kozienicach i poznajemy zawód policjanta

3 czerwca 2019 roku zorganizowałam dla uczniów wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach. Głównym jej celem było zwiedzenie budynku komendy, zapoznanie z pracą policjantów oraz przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Na miejscu oczekiwała na nas mł. asp. pani Ilona Tarczyńska z Zespołu ds. Nieletnich, która na co dzień pełni funkcję oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Kozienicach. Pani Ilona w pierwszej kolejności zaprowadziła nas do dyżurki, tam bardzo ciekawie opowiedziała o zadaniach i obowiązkach spoczywających na funkcjonariuszach pracujących w tym miejscu. Następnie zaprezentowała i szczegółowo omówiła stroje policjantów z różnych zespołów zadaniowych. Później udaliśmy się na pierwsze piętro, aby zobaczyć salę konferencyjną. Gdy dzieci wygodnie usiadły na krzesłach przy ogromnym stole pani policjantka przeprowadziła z nimi pogadankę na temat ważnych zasad bezpieczeństwa - powiedziała jak unikać przebywania w niebezpiecznych miejscach, jak unikać kontaktów z nieznajomymi, co należy zrobić w przypadku zgubienia się, jak unikać niebezpieczeństw, z jakimi można spotkać się każdego dnia oraz w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach, gdy już się pojawią. Spotkanie zakończyło się wyjściem na parking policyjny. Dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska różnych wozów policyjnych, m.in. do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Ogromne zainteresowanie i entuzjazm wzbudziła łódź policyjna. Wszyscy bardzo chętnie weszli do łodzi, aby zapozować do pamiątkowej fotografii. Dzisiejsza wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wiele pozytywnych wrażeń.

 

Wyjście do Państwowej Straży Pożarnej

Dnia 6 września 2019 roku dla uczniów klasy 3a zorganizowałam wyjście do Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. Na miejscu przywitali nas sympatyczni strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej st. asp. Michał Muszyński oraz mł. asp. Marcin Jośko, którzy poświęcili nam dużo swojego cennego czasu i uwagi. Na wstępie zapoznali nas z obiektem, w którym pracują strażacy oraz z pracą strażaka. Następnie zaprezentowali sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm strażacki oraz specjalne ubranie, w którym strażacy wyjeżdżają praktycznie do 100 procent akcji ratowniczo-gaśniczych, w których biorą udział. Ciężar takiego ubrania to około 3,5 kg, do tego należy doliczyć także aparat powietrzny, który jest bardzo często wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ciężar takiego aparatu oraz butli z powietrzem to około 11 kg. Strażacy podkreślili, że dobra kondycja fizyczna jest niezbędna, ponieważ w takim stroju można się naprawdę spocić. Wreszcie przyszedł czas na podziwianie ogromnych samochodów strażackich, którymi strażacy wyjeżdżają do akcji. Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały wyposażenie pojazdów, m.in.: nożyce do cięcia metalu, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, specjalne żaroodporne ubranie. Strażacy przypomnieli jak należy się zachować na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Dzieci obejrzały także biura komendy, nowoczesne i dobrze wyposażone stanowiska kierowania. Dużo frajdy sprawiła wizyta w dyżurce, w której st. sek. Karol Grudzień zaprezentował w jaki sposób przyjmuje zgłoszenia do akcji i alarmuje pozostałych strażaków do wyjazdu na akcję. Uczniowie byli zachwyceni i ochoczo pozowali do pamiątkowych zdjęć. Wizyta u kozienickich strażaków bardzo podobała się dzieciom, a przedstawione informacje i pokazy zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.

 

Wycieczka do biblioteki

W piątkowy poranek 13 września wybraliśmy się z wizytą do pobliskiej biblioteki. W niewielkiej osiedlowej bibliotece, którą jest Filią nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, przywitały nas panie Barbara Arendarska - starszy kustosz oraz Magdalena Orłowska - starszy kustosz. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza oraz aktualną ofertą biblioteki. Niezwykle sympatyczna pani Basia zapoznała nas z regulaminem biblioteki oraz przypomniała reguły dotyczące poszanowania książek. Trzecioklasiści zostali poinformowani jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz wypożyczać zbiory. Z wielkim zaangażowaniem opowiedziała o zawodzie, który z ogromną pasją wykonuje już ponad 30 lat. Następnie panie bibliotekarki oprowadziły nas po wszystkich pomieszczeniach biblioteki, zwiedziliśmy wypożyczalnię, oddział dla dzieci, czytelnię ogólną oraz czytelnię internetową. Podczas pogadanki pani Basia zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek i podkreślała, że warto czytać książki. Na zakończenie tego uroczego spotkania dzieci otrzymały na pamiątkę zakładki do książek. Dziękujemy :)

Do sklepu wyruszamy … Poznajemy pracę sprzedawcy

We wtorkowe przedpołudnie 22 października wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę pieszą do miejscowego marketu „BricoMarche”. Wizyta w sklepie związana była z realizacją programu innowacji pedagogicznej „Gdy już dorosnę …”. Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z pracą sprzedawcy oraz wyposażeniem marketu tzn. urządzeniami, towarami i cenami oraz utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że praca ta jest pożyteczna dla społeczeństwa. Na miejscu uczniowie doskonale nazywali różnorodne stoiska i bogaty asortyment sklepu. Obserwowaliśmy pracę ekspedientek i innych pracowników obsługi oraz klientów robiących zakupy. Zapoznaliśmy się także z aktualną ofertą promocyjną marketu w formie gazetki. Na zakończenie wycieczki dzieci dokonały drobnych zakupów, pamiętając o stosowaniu form grzecznościowych: proszę i dziękuję. Uczniowie utrwalili właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

 

Wycieczka do Mleczarni OBORY

W piątek 25 października wybraliśmy się na ostatnią już wycieczkę zorganizowaną w ramach innowacji pedagogicznej „Gdy już dorosnę…”. Odwiedziliśmy prywatny zakład przetwórczo-produkcyjny Mleczarnię OBORY Sp. z o.o. w Kozienicach. Celem naszej wycieczki było zapoznanie się z procesem przetwarzania mleka i produktów mlecznych oraz prezentacja stanowisk pracy w zakładzie. Nasza przygoda rozpoczęła się bardzo smakowicie. Na dzień dobry mieliśmy możliwość degustacji wyrobów, które od lat cieszą się renomą wśród klientów i zdobywają nagrody w konkursach branży mleczarskiej. Popróbowaliśmy jogurtów naturalnych, smakowych, pitnych, ze zbożami, serków homogenizowanych oraz kefirów. Następnie sympatyczne panie, pracownice mleczarni wyświetliły nam prezentacje multimedialną i opowiedziały o wartościach odżywczych mleka oraz przybliżyły proces produkcji jogurtów i wyrobów z mleka. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o największym w regionie tego rodzaju zakładzie. Potem dzieci same mogły skomponować swój ulubiony jogurt smakowy. Było bardzo śmiesznie i pysznie. Chwilę później własnoręcznie ubijały prawdziwe masło, które zjadły ze smakiem ze świeżym pieczywem. Gdy dzieci były już najedzone, nadszedł czas na wycieczkę po zakładzie pracy. Przestrzegając rygorystycznych norm zostaliśmy odpowiednio do tego przygotowani, dostaliśmy specjalne jednorazowe ubranie oraz dokładnie zdezynfekowaliśmy ręce. Na hali produkcyjnej obserwowaliśmy uważnie bardzo odpowiedzialną pracę ludzi na różnych stanowiskach. Ogromne kotły, zbiorniki, pasteryzatory, pakowaczki i transportery taśmowe zrobiły na nas wrażenie. Wycieczkę do mleczarni będziemy z pewnością bardzo mile wspominać.

Serdecznie podziękowania składamy Panu Jerzemu Olizarowskiemu za bardzo miłe przyjęcie i możliwość przyjrzenia się z bliska pracy mleczarni.

 

W ramach podsumowania innowacji pedagogicznej "Gdy już dorosnę ..." uczniowie klasy 3a wykonali prace plastyczne ilustrujące wymarzony zawód w dorosłym życiu oraz wypełnili ankietę ewaluacyjną.

Prace dzieci zostały zamieszcone na klasowej gazetce w sali nr 7.

Dyrektor zaprasza

mgr Agnieszka Woźniak

PSP Nr 3 w Kozienicach z Oddziałami Integracyjnymi

26-900 Kozienice

tel:  ( 48 )  614 - 41 - 39 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.