Kącik Przedszkolaka
25 stycznia 2019r. w grupie pięciolatków odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na uroczystości przybyli, bardzo licznie, dziadkowie przedszkolaków. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Następnie złożono życzenia dużo zdrowia, cierpliwości i pociechy z wnucząt. Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i tańców. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się swoim wnuczętom i nagradzali je gromkimi brawami. Następnie dzieci zaśpiewały gościom "Sto lat", złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To spotkanie było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.
We wtorek 18 grudnia w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z oddziału 5-latki i ich rodzice spotkali się w przedszkolu na wspólnym dekorowaniu pierników. Rodzice i dzieci z uśmiechem na buzi i pełni energii odwiedzili przedszkole późnym popołudniem. Zarówno dorośli jak i ich pociechy z wielką fantazją przy świetnej zabawie dekorowały wypieki lukrem, słodkimi pisakami, cukiereczkami i koralikami. Kolorowe i pyszne pierniczki dzieci zabrały do swoich domów a część przyozdobiła choinkę w naszej sali.
Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, 26 października 5-latki odwiedziły grób nieznanego żołnierza, na którym zapaliły znicze i oddały hołd pamięci poległych za naszą ojczyznę.
Jesienią 5- latki postanowiły dodać sobie trochę energii i zadbać o swoje zdrowie. Wraz z Paniami przygotowywały zdrowe i smaczne koktajle owocowe z naturalnego jogurtu, kefiru i owoców. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu – blenderem oraz jego działaniem. Samodzielnie pokroiły owoce przyniesione z domu, pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Były banany, ananasy, jabłka, kiwi, maliny i wiele innych kolorowych owoców. Pod nadzorem nauczyciela dzieci wrzucały do blendera cząstki owoców które lubią, wlewały jogurt naturalny i przyglądały się jak powstaje zdrowy koktajl. Na koniec czekała wszystkich degustacja. Przedszkolaki dzieliły się wrażeniami smakowymi, a pani podkreślała wartości odżywcze koktajlu owocowego.
9 października 5-latki miały okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii pod hasłem „Kto ty jesteś? - Polak mały…” , nawiązującej do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ciekawe zajęcia zostały zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę w Kozienicach- Filia nr 1. Dzieci obejrzały filmik „Polak mały” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, z którego dowiedziały się jak wygląda godło Polski, co symbolizują czerwień i biel oraz dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” jest wyjątkową pieśnią. Przedszkolaki śpiewały dobrze znaną im piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz wykonywały flagę Polski. Była też oczywiście nauka wiersza „Kto Ty jesteś”. Pełne wrażeń i z solidną porcją wiedzy opuściły bibliotekę.
5 października 5-latki świętowały Dzień Chłopaka. Z tej okazji cała grupa wybrała się do Centrum Kulturalno- Artystycznego w Kozienicach, aby obejrzeć w tutejszym Kinie film animowany pt. "Mała Stopa". Historia Yeti próbującego rozwikłać zagadkę tytułowej małej stopy przypadła przedszkolakom do gustu. Nie obyło się bez spontanicznych reakcji w postaci uśmiechów czy komentarzy. Dodatkową atrakcją był oczywiście pyszny popcorn :-).
21 września 5-latki odwiedziły Komisariat Policji w Kozienicach. Celem wycieczki było przybliżenie pracy Policjanta. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy oficera dyżurnego, następnie porozmawiać z niektórymi funkcjonariuszami, zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia w których pracują oraz obejrzeć sprzęt policyjny. 5-latki z zaciekawieniem słuchały asp. Tomasza Mazura, który rozmawiał równieżz dziećmi na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypomniał najmłodszym podstawowe zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu, w domu oraz na swieżym powietrzu.
W środę 23.05.2018r. 4-latki odwiedziły „Królewskie Źródła”. Pani Leśnik - Lidia Zaczyńska zabrała nas na wycieczkę wyznaczoną ścieżką edukacyjną, w czasie której odczytywała znaki i tablice informacyjne, zwracała uwagę na zwierzęta, ptaki, rośliny oraz drzewa, które spotykaliśmy po drodze. Dzieci obserwowały przyrodę, zadawały wiele pytań oraz dzieliły się swoimi wrażeniami. Pani Leśnik nie zapomniała przypomnieć o tym jak należy się zachowywać w lesie i jak dbać o rośliny i zwierzęta. Po wędrówce przyszedł czas na zabawę na polanie oraz wspólne pieczenie kiełbasek.
11 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 4-latki odwiedziły Bibliotekę Publiczną- Filię nr 1 w Kozienicach. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą bibliotekarki oraz zwiedzić placówkę. Przemiła Pani Basia wytłumaczyła po co chodzimy do biblioteki, jak należy się w niej zachowywać oraz jak chronić książki przed zniszczeniem. Zachęcała do korzystania z biblioteki oraz wytłumaczyła co należy zrobić, aby stać się jej czytelnikiem . Spotkanie w bibliotece przybliżyło przedszkolakom literaturę dziecięcą oraz jej autorów. Na zakończenie pobytu w bibliotece dzieci otrzymały kolorowe balony i z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola .
Nasza mała hodowla
21 marca dzieci z grupy 4-latki żegnały zimę. Z wykonaną dzień wcześniej Marzanną wyruszyły na poszukiwana wiosny. Spacerując ulicami osiedla przedszkolaki śpiewały wiosenne piosenki i wypatrywały dowodów przybycia kolejnej pory roku. Mimo zimowej pogody dzieciom dopisywały humory a uśmiech nie schodził z twarzy. Na koniec dzieci pożegnały Marzannę, mając nadzieje że stopi leżący jeszcze śnieg i już nie powróci ;).
14 lutego - Walentynki. Tego dnia rozmawialiśmy o miłości, szacunku i przyjaźni. Dzieci z oddziału 4-latki brały również udział w różnych zabawach ruchowych i plastycznych związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca i rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek. Dzieci wykonały również walentynkowe serca dla swoich najbliższych. Na koniec każde dziecko otrzymało pysznego lizaka w kształcie serduszka. Był to dzień miłych wrażeń. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do swoich kolegów z grupy, a umiejętność sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.
Tak żegnaliśmy KARNAWAŁ ;-)
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 8 lutego . Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym oddziale. Razem z naszymi przedszkolakami z przyjemnością spałaszowaliśmy pyszne pączki. Była to również okazja do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.
„Choinka”
15 grudnia dzieci z oddziału 4-latki wyruszyły na poszukiwania wymarzonej choinki. Po wybraniu tej odpowiedniej przedszkolaki ochoczo pomagały przy jej pakowaniu , a następnie z dumą zaniosły choinkę do przedszkola. W naszej sali zagościło piękne drzewko, które dzieci przyozdobiły we własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe.
„Bombka”
Święta coraz bliżej, w związku z tym 13 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty świąteczne. Rodzice wraz ze swoimi pociechami z zapałem wykonywali przepiękne bombki, wykazując przy tym wiele kreatywności. Była to nie tylko dobra zabawa, ale też świetna okazja do zrobienia ozdoby na choinkę w miłej i świątecznej atmosferze. Dzieciom wiele radości sprawiła wizyta rodziców w przedszkolu. Serdecznie dziękujemy za przybycie.
Dokarmiamy ptaki
Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą jest bardzo ważne. W ramach zajęć dotyczących przygotowań do zimy dzieci z oddziału 4-latki uczyły się o tym, jak należy pomagać ptakom przetrwać zimę. Na podwórku przed oknami przedszkola został umieszczony karmnik wykonany przez dzieci. Była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na losy zwierząt. Dzieciom sprawiło to dużo radości a ptaszki będą mieć pełne brzuszki.
Obejrzenie przedstawienia w wykonaniu artystów krakowskich teatru KRAK - ART pt. ,,Bazyliszek,,
„Wróżby Andrzejkowe”
30 listopada 4-latki poznały tradycje związane z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach. Przedszkolaki mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Dowiedziały się co je czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na drodze, kto musi dbać o zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną, czy czekają je ciekawe podróże). Największą atrakcją było lanie wosku, a powstałe w wodzie kształty dzieci zabrały do domu. Wróżby przyniosły dzieciom wiele radości oraz były okazją do wspólnej zabawy, której towarzyszyła miła atmosfera.
„Na poczcie”
W miesiącu listopad w ramach zajęć tematycznych dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na pocztę. Celem tej wizyty było wysłanie listów do rodziców. Listy w postaci rysunków wykonały dzieci na zajęciach w przedszkolu, a następnie włożyły do kopert. Na poczcie zakupiły znaczki(z pomocą nauczycielki), które nakleiły na wcześniej zaadresowane przez nauczycielkę koperty. Każdy przedszkolak zadbał o to , aby jego list trafił do skrzynki. Listy od dzieci były miłą niespodzianką dla rodziców, a dla dzieci ciekawym wyzwaniem.
„Światowy Dzień Pluszowego Misia”
Z tej okazji naszą grupę odwiedził miś Teddy Eddie, który początkowo był zawstydzony. Szczere uśmiechy naszych przedszkolaków sprawiły, że już po chwili czuł się swobodnie. Miś pojawił się w towarzystwie przesympatycznej pani ze szkoły językowej Oxword Academy, która przeczytała dzieciom jedno z opowiadań o Kubusiu Puchatku. Na koniec wizyty Teddy Eddie miał dla naszych przedszkolaków słodką niespodziankę. Wszystkie dzieci gorąco pożegnały miłych gości a emocje związane z tą wizytą towarzyszyły dzieciom do końca dnia.
„
„Zabawy z gazetą”
Gdy na dworze zimno i ponuro, my mamy sposób na nudę. Przedszkolaki z oddziału 4-latki przekonały się, że zwykłe gazety to doskonały sposób na świetną zabawę. Dzieci wykorzystały twórczo niekonwencjonalny przedmiot jakim jest gazeta, a do tego wyrabiały podstawowe cechy motoryki w zakresie zwinności zręczności i utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Nie obyło się bez bitwy na „gazetowe kulki”. Na koniec gazety posłużyły nam do wykonania pracy plastycznej
„Sok marchwiowy”
Przedszkolaki z grupy 4-latki wiedzą, że witaminy zawarte w warzywach i owocach są najzdrowsze dla naszego organizmu. Dlatego postanowiły same przygotować sok marchewkowy z dodatkiem jabłek z niewielką pomocą nauczycielek. Dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i zasadami bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z marchwi i jabłek. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował.
"Owocowe szaszłyki"
W miesiącu wrzesień dzieci z oddziału 4-latki samodzielnie wykonały pyszne i zdrowe szaszłyki z owoców sezonowych (jabłko, śliwka, gruszka). Każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe przekąski. Wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki.
Spotkanie w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego - ,, Dzień Pluszowego Misia,,
Zabawa ilustracyjna do piosenki ,,Jesienny deszcz,,
,,Kolorowe miasto,, - wykonanie miasta z papieru - praca grupowa.
18 X 2017 r.
Udział w warsztatach w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.
.
29 IX 2017 r.
,,Dzień chłopaka,, w naszej grupie. Obejrzenie przedstawienia w wykonaniu artystów krakowskich teatru ART-RE pt. ,,W poszukiwaniu domu,,
30 kwietnia 2015 roku - wycieczka do Muzeum Regionalnego w Kozienicach oraz Zespołu Pałacowo -Parkowego.
20 kwietnia 2015 roku dzieci obejrzały teatrzyk " Cudowna lampa Alladyna" w wykonaniu aktorów teatru ART - RE z Krakowa.
27 marca 2015 roku - wycieczka do Kina Helios w Radomiu. Obejrzenie filmu animowanego " Fru!"
26 marca 2015 roku - udział w rozstrzygnięciu konkursu plastycznego z cyklu "Tradycje i zwyczaje wielkanocne" organizowanego przez PP NR 2 w Kozienicach. Dzieci zaprezentowały piosenkę " Śmigus - Dyngus wodą leje".
W dniach 8 - 12 grudnia realizacja Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej.
WYCIECZKA DO TEATRU POWSZECHNEGO
W RADOMIU
26 listopada - wycieczka do Teatru Powszechnego w Radomiu ( gr. 0 a i 0bB oraz kl. I d) dzieci obejrzały przedstawienie " Na Arce o ósmej", które dostarczyło im wiele radości i niezapomnianych.wzruszeń.
W dniu 21 i 23 października 2014 roku dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych odwiedziły Filię Biblioteki Publicznej Miasta Kozienice.
"CZERWONY KAPTUREK"
W dniu 10 października 2014 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych gr 0 a i 0 b obejrzały teatrzyk pt. " Czerwony Kapturek" przedstawione przez aktorów Teatru Art - Re z Krakowa. Był to wesoły spektakl pozbawiony przemocy, a jego celem było nauczenie posłuszeństwa wobec rodziców i ostrzeżenie przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych.
Oddział Przedszkolny
Zestaw dydaktyczny rocznego przygotowania przedszkolnego
S. Doroszuk, J. Gawryszewska, J. Hermanowska, D. Sotomska- Sas
,,Bawię się i przygotowuję się do szkoły” - pakiet
Wyd. Nowa Era
Religia
ks. Stanisław Łabendowicz
,,Jesteśmy dziećmi Bożymi”
Drukarnia Diecezjalna w Sandomierzu
J. angielski
Leone Dyson, Katarzyna Pogłodzińska, Tessa Lachowski,
Linette Ansel Erocak, Sagrario Salaberri
,,Our Discovery Island – Starter”
******
Blok rysunkowy biały | 2 sztuki |
Blok techniczny biały | 1 sztuki |
Blok techniczny i rysunkowy kolorowy | po 1 sztuce |
Blok techniczny A3 biały i kolorowy | po 1 sztuce |
Papier kolorowy | 2 sztuki |
Papier pakowy szary | 1 sztuka |
Bibuła | 2 kolory |
Książeczka do kolorowania | 1 sztuka |
Piórnik typu jamnik |
|
Kredki świecowe bambino | 1 opakowanie |
Kredki ołówkowe GRUBE | 1 opakowanie |
Ołówek miękki | 4 sztuki |
Gumka, strugaczka, nożyczki |
|
Farby plakatowe + kubek + pędzle (mały i duży) |
|
plastelina | 2 opakowania |
Pastele olejne | 1 opakowanie |
Teczka biurowa z gumką na prace plastyczne |
|
Zeszyt 16-kartkowy w kratkę | 1 sztuka |
Bardzo cienkie wstążki materiałowe satynowe 4 kolory | po 2m |
Koperty małe (A6) | 10 sztuk |
Guma kapeluszowa bardzo cienka | 2m |
Strój gimnastyczny w podpisanym worku |
|
Obuwie na zmianę na białych spodach (dla dziewczynek w białym, dla chłopców w ciemnym kolorze) |
|
Skakanka |
|
Szczoteczka i pasta do zębów + kubek |
|
Chusteczki higieniczne w wyciąganym pudełku |
|
Drodzy Rodzice!!!
Klej w sztyfcie firmy TETIS (najlepszy – sprawdzony)
oraz papier ksero do codziennego, dowolnego rysowania
nauczyciel zakupi ze składki w wysokości 10zł od dziecka,
co zmniejszy koszty ponoszone przez Was.
Drodzy Rodzice!!!
W Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Wynikające z powyższego celu zadania dostosowane są do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Cele realizowane są w ramach określonych obszarów edukacyjnych:
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- kształtowanie umiejętności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
- wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
- wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.
- wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, plasy i taniec.
- wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne.
- wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
- pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
- wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
- wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Dzieci w ciągu roku powinny osiągnąć dojrzałość szkolną, czyli gotowość do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Dlatego też uczymy dzieci współpracy z rówieśnikami, umiejętności porozumiewania się, samodzielności, zaprezentowania swoich umiejętności, zainteresowaniem wiedzą, cierpliwości podczas wykonywania i doprowadzania prac do końca, wykazania się aktywnością poznawczą koncentracji uwagi na wykonywaniu określonych czynności.
Do oddziałów przedszkolnych uczęszczają dzieci pięcio i sześcioletnie. Biorą one czynny udział w życiu szkoły. Uczestniczą w uroczystościach, apelach, imprezach szkolnych. Biorą udział w konkursach plastycznych i akcjach na rzecz pomocy innym. W ramach szerszej edukacji organizowane są wycieczki do teatrów i muzeum, wyjazdy integracyjne. Dzieci zdobywają wiadomości i umiejętności rozwijające wielokierunkową aktywność poznawczą.
Zajęcia prowadzone są w miłej i przyjaznej atmosferze, przez wykwalifikowaną kadrę
z dużym doświadczeniem pedagogicznym :):):)
2013/2014
WIZYTA W MUZEUM REGIONALNYM W KOZIENICACH
W dniu 12 marca 2014 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły były z wizytą w Muzeum Regionalnym w Kozienicach w ramach realizacji projektu z edukacji regionalnej dla uczniów oddziałów przedszkolnych „ ZIEMIA KOZIENICKA”. Celem projektu jest kształtowanie u dzieci poczucia więzi z najbliższym środowiskiem, z ich „małą ojczyzną ” przez poznanie kultury materialnej i duchowej ludzi, wśród której żyją, poznanie tradycji i zwyczajów.
Dzieci oglądały wystawy:
- „Ślad człowieka - Epoka żelaza w Puszczy Kozienickiej”
- „Bartnictwo i pszczelarstwo Puszczy Kozienickiej"
- „A z tej mąki będzie chleb- z dziejów dawnego młynarstwa"
Dnia 15 kwietnia 2014 r. w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły, odbył się koncert pt. "Poznajemy instrumenty muzyczne". Wystąpiły w nim uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w obecności rodziców, dziadków i rodzeństwa.
WIZYTA PANA JANUSZA KARASIA
Dnia 15 kwietnia 2014 roku grupę 0 b odwiedził regionalista pan Janusz Karaś. Zapoznał on dzieci ze zwyczajami wielkanocnymi a zwłaszcza technikami ozdabiania jaj.
„O PIERNIKOWE SERCE JASIA I MAŁGOSI”
i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 6 dziewczynek z obu grup przedszkolnych. Zaprezentowały taniec do muzyki Antonia Vivaldiego „Zima”.
Celem festiwalu jest:
- Rozwijanie wrażliwości dzieci
- Stworzenie możliwości zaprezentowania młodych talentów w środowisku lokalnym;
- Wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi zespołami
artystycznymi;
- upowszechnianie integracyjnych spotkań dzieci z placówek oświatowych;
- Wspólna zabawa i nawiązywanie nowych kontaktów.
Dzieci przygotowały taniec do muzyki o charakterze dworskim, jak również zaprezentowały piosenki i wierszyki, które upewniły babcie i dziadków o tym, że wnuczki i wnukowie kochają ich z całego serca, czego dowodem było również wręczanie upominków zrobionych własnoręcznie z niewielką pomocą nauczycielek ;)
Celem spotkania było:
· wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną dziecka,
· kształtowanie uczucia przywiązania do swojej rodziny,
· nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie święta,
· okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi,
· wręczanie upominków przygotowanych przez dzieci.
Założeniem programu jest:
- Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
- Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
- Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
- Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
- Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
- Wycieczka.
- Co i dlaczego dymi.
- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
- Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
- Jak unikać dymu papierosowego?
Metodyka programu.
Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.
W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.
Dnia 17.12.2013r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „a” i 0 „b” uczestniczyły w warsztatach malowania i lepienia ozdób choinkowych z masy solnej. Pani Marzena Karczewska przybliżyła dzieciom metody wyrabiania i łączenia elementów z masy solnej ze sobą, jak również pokazała dzieciom własne wyroby, które wprawiły w zachwyt nie tylko dzieci, ale również nauczycielki. Dzięki zabawie z masą solną dzieci usprawniały motorykę małą, oraz zwracały uwagę na estetyczne wykonywanie swoich ozdób.
Dzięki nawiązaniu kontaktu ze Studiem Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii z Krakowa (Art – Re), dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość obejrzenia i czynnego uczestnictwa w dwóch spektaklach:
Warkocz królewny Wisełki (25.10.2013r)
Spektakl na podstawie mało znanej polskiej legendy autorstwa Marty Juza Jakubowskiej, przybliżający pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków są cenną lekcja historii.
Doktor Dolittle i przyjaciele (18.12.2013r)
Perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Umiejętność rozmowy z każdym, okazanie ciepłego gestu, a tym bardziej przyjaźni i miłości oraz walki dobra ze złem pozwala zastanowić się nad sensem własnego życia.
Spektakl ma na celu zachęcenie dzieci do właściwego wyboru pozytywnych wartości i zastanowieniem się nad własnym postępowaniem.