Dopalacze

Dopalacze są groźne jak muchomory.

Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci! A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje.

Objawy zażywania dopalaczy

Nie ma jednorodnego profilu osoby zażywającej dopalacze, ani spektrum objawów, po których od razu można wywnioskować, że to one za nimi stoją. Pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów dopalaczy skoncentrowanych na wywoływaniu różnorodnych efektów, dlatego spektrum objawów może być bardzo rozległe i różniące się między sobą.

1. Wygląd zewnętrzny:

• zmieniona blada i ziemista cera,
  • owrzodzenia w okolicach nosa,
  • spadek wagi,
  • zaniedbanie higieny,
  • przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice.

2. Zachowanie:

• duże wahania nastrojów,
  • nagła zmiana nawyków,
  • izolowanie się od bliskich,
  • napady złości, agresji
  • napady euforii lub obniżonego nastroju,
  • problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu,
  • bełkotliwa mowa,
  • brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.

3. Objawy chorobowe:

• omdlenia,
  • osłabienia,
  • nagłe pogorszenie stanu uzębienia,
  • skoki temperatury,
  • nagłe zmiany ciśnienia,
  • wymioty,
  • bóle ciała.

4. Otoczenie:

• ciężki, słodkawy zapach w pokoju,
  • fifki,
  • bibułki i urządzenia do robienia skrętów,
  • dziwny zapach ubrań,
  • pudełeczka, słoiki z nieznanymi substancjami,
  • miarki, łyżeczki z przebarwieniami.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

NAJWAŻNIEJSZE NUMERY TELEFONÓW

800 060 800

Bezpłatna całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego (informacja o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy, pomoc dla rodziców).

116 111

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje (dostępny w godz. 12.00 – 20.00 pomoc również przez Internet: WWW.116111.pl/ napisz).

800 100 100

Telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci (dostępny w godz. 12.00 – 18.00, kontakt pod adresem mailowym: pomoc@800100100.pl).

800 12 12 12

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (numer przeznaczony nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców poszukujących pomocy, także w sprawie dopalaczy).

Skutki uboczne zażywania dopalaczy!

Śmiało można stwierdzić, że dopalacze to po prostu inaczej zapakowane narkotyki albo mieszaniny narkotyków. Skutki uboczne ich zażywania są więc podobne. Zażywając je można nie tylko narazić się na zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia, a nawet śmierć, ale i uzależnić się. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca: od długotrwałych i nieprzyjemnych „zejść”, ostrych psychoz, ataków paniki, poprzez dreszcze, napady padaczki, urojenia, utratę przytomności czy napady lęku lub uszkodzenia neurologiczne. A to tylko przykłady z długiej listy częstych efektów niepożądanych!

Ponad 500 osób miesięcznie trafia do szpitali wskutek zatrucia dopalaczami.

Nawet 50 procent pacjentów z uzależnieniem narkotykowym to uzależnieni od dopalaczy.

GROŹNE SUBSTANCJE DOPALACZY

UR-144 – syntetyczny kannabinoid, czyli związek symulujący działanie marihuany lub haszyszu. Jest groźniejszy, działa kilkaset razy silniej od „trawki”.

GBL - składnik środka do mycia felg samochodowych, prekursor do produkcji GHB, czyli tabletki gwałtu. W połączeniu z alkoholem może prowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci.

MABP – czyli bufedron. Sprzedawany w formie kryształków. Po zażyciu poprawia nastrój, tłumi apetyt, zaburza pracę serca, wzmaga stany lękowe.

SZAŁWIA WIESZCZA – pod postacią suszu. Wywołuje silne halucynacje, pozbawia kontroli nad zachowaniem, prawdopodobnie także uszkadza system nerwowy.

Heroina i amfetamina znikają z rynku.

Ich miejsce zajmują dopalacze, łatwo dostępne, tanie i znacznie groźniejsze od twardych narkotyków.

Śmierć kupisz już za kilka złotych.

W jednym z obecnych na polskim rynku dopalaczy odkryto trutkę na szczury i mielone szkło.

Dopalacze do niedawna były legalnie dostępne, jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Ze względu na ominięcie przepisów substancje psychoaktywne stały się dostępne dla ludzi, mimo iż ich szkodliwość nie została nawet przebadana. Obecnie obrót dopalaczami stał się zabroniony, dzięki czemu ich dostępność została znacznie utrudniona.

Co to są dopalacze i jak działają?

Dopalacze to potoczne określenie grupy substancji o silnym działaniu psychoaktywnym, które mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Dopalacze mają działanie psychostymulujące (pobudzające), przypominające działanie amfetaminy oraz halucynogenne, a niektóre wywołują objawy charakterystyczne dla działania marihuany. Ogólna zasada ich działania polega na jak najwierniejszym odtworzeniu narkotycznych objawów wywoływanych przez te substancje, które są nielegalne i znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze omijają prawo, oferując efekty działania zbliżone do tych, które wywoływałyby na przykład zakazane prawem narkotyki. Wytwarzane są pod postacią proszków, mieszanin ziół, wyciągów, kapsułek i tabletek. Zaczynają działać już nawet po 1-5 minutach od zażycia, a efekt ich działania, w zależności od rodzaju, utrzymuje się od 30 minut do nawet 20 godzin. Można je podzielić, zgodnie z ich działaniem, na: energetyki, psychodeliki, halucynogeny, stymulanty, relaksujące, euforyzujące.